14 Mayıs 2011 Cumartesi

Her çocuk özeldir

Dün Nurturia'da forumlarda dolaştım ve gördüm ki, her ne kadar tamamen birbirine destek olmak amaçlı yapıldığından emin olsam da, herkes kendi deneyiminin bütün çocuklarda aynı olacağını düşünüyor ve deneyimleri okuyan bazı ebeveynler de bahsedilenleri olduğu gibi uygulamaya çalışıyor. Her deneyimde o kadar çok detay vardır ki, çocuklar birbirinden o kadar farklı ki... Zaten öyle olmasa, yazılan kitaplarla herkes uyku sorunlarını çözerdi.

Ben uyku konusunda eğitim almaya, Tracy'yi okuyup, sitesindeki forumlar yeterli olmayınca karar verdim. Çünkü bir yerde birşeyler benim için işlemiyordu ve keşfedemiyordum. Bunun üzerine yurtdışından danışmanlık aldım ve mutlu son. Sonuçda bunu birilerinin yapması gerekli okumakla her zaman olmuyor deyip kolları sıvayıp bu işin eğitimini aldım. Eğitimde öğrendiğim birşey de, detayların ne kadar önemli olduğu ve her danışanın değerlerine, yaşam biçimine, yapmak istediklerine göre uygulanacak adımların detayları değişiyor olduğuydu.

İşte bu nedenle bu blogda sadece genel bilgi aktarımı gerçekleştiriyorum. Çünkü yanlış anlaşılacak bir cümle, yanlış bir davranışa ve o da bir bebeğin daha çok göz yaşı dökmesine ve ebeveynlerin dayanaması sonucunda tutarlılığın bozulmasına sebep olabilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder